Častým motivem k začátku braní drog a vytváření závislosti je zvědavost.

Už ve starověkém Egyptě a Mezopotámii je zmínka návykových látkách a je možné, že se jednalo i o rituální či lékařské použití.
V polovině minulého století se drogy staly součástí naší kultury. Nejvíce se rozšířily v šedesátých letech díky hudbě a pronikly do všech koutů naší společnosti. Po sametové revoluci v roce 1989 byl velký nárůst drog a jejich závislost, když se otevřel ilegální trh s drogami. Častým motivem začátku braní drog a vytváření závislosti je zvědavost. Mnoho lidí vyzkouší drogu jen proto, že chce zkusit jaké to je. Také, často může být iniciátorem parta, k níž daný člověk patří     a  pokud,  chce patřit i nadále tak se nechá donutit i k drogám.
léky na lžíci
Podle Světové zprávy o drogách (2016) se odhaduje, že 275 milionů lidí na celém světě ve věku 15-64 let užilo nějaké drogy, což je zhruba 5,6 % světové populace.
Seznam těch nejznámějších drog
1. Ketamin-uspávadlo koní je anestetikum, které nalezlo uplatnění na bojištích Vietnamské války
2. Amfetamin- také speed. Droga, která uživatele nabíjí energií, dodává jim sebejistotu a pocit nepřemožitelnosti.
3. Benzodiazepiny – kdo by neznal valium-král všech sedativ, způsobuje extrémní závislost.
4. Kokain- známý až od počátku minulého století kokain se prodával v každé plechovce Coca-coly coby neškodnou drogu. Právě naopak se řadí do tvrdých drog.
5. Metamfetamin- jako droga se objevil ve druhé světové válce, kdy jej pro povzbuzení brali nacističtí letečtí stíhači či tankisté. Aplikací látky uživatele zaplavuje příval energie, vzrušení, hovornost, družnost.
6. Alkohol- s alkoholem má zkušenost většina dospělé populace. Tato droga působí podobně jako amfetamin, tedy povzbudivě, ale zároveň zklidňuje a otupuje poté následuje pocit úzkosti, bolesti hlavy a je možné předávkování to může skončit i smrtí.
7. Heroin- droga, která pohltí uživatelovu duši takovým způsobem, že okolní svět přestává existovat. První dávky uživateli navozují útlum spojený s euforickými stavy, vnitřní klid. 
Velmi nebezpečná droga kokain
Pravděpodobně i vy sami znáte někoho – ať už přímo nebo nepřímo – kdo byl ovlivněn užíváním drog.                         
Drogy mohou otevřít mnoho dveří, ale ne všechny jsou správné.
Jak se rozhodnout?