Dejte sbohem konzumu. 6 tipů pro udržitelnou módu

Začíná se více než dříve diskutovat o tom, v jakých podmínkách pracují lidé v textilních továrnách. Mluví se udržitelné módě. Té, která nepodporuje nedostatečně placenou práci a špatné pracovní podmínky, zaměstnávání dětí nebo devastaci naší planety. Oblečení můžete nakupovat totiž i jinde než v obchodních řetězcích. Možná objevíte i módní skvosty, o kterých se vám ani nesnilo.
obchod s oblečením
1. Nákupy v second handu
Každým kouskem oděvu, který si pořídíte z druhé ruky, pomůžete životnímu prostředí. Nekoupili jste si nový kousek, který by musel být vyroben. Prostě jste využili ten, který někdo před vámi poslal dál. Nakupování v second handu se může stát dokonce vaší vášní.
2. Proberte svůj šatník
Podle průzkumů, které prováděla organizace Greenpeace, má každá žena ve svém šatníku v průměru 118 kousků oblečení. Z toho každý pátý kousek nosí minimálně nebo vůbec. Když se to sečte, dojdeme až k sumě miliardy kusů oblečení, které leží jen tak ladem ve skříních. K vytřídění šatníku můžete použít jednoduché pravidlo: To, co jste během roku ani jedinkrát neoblékli, můžete s klidem vyřadit.
oblečení za výlohou
3. Uspořádejte párty s výměnou oblečení
Vy i vaše kamarádky/kamarádi neodejdete domů s prázdnou, ale i se staronovým kouskem oblečení, který oživí váš šatník. Navíc si během vyměňování můžete užít spoustu legrace. Svetr, který nikdy nenosíte, může naopak vaše kamarádka nosit několikrát do týdne. Kusů oblečení se tímto způsobem zbavíte snáze, protože vidíte, že najdou další využití. Různé módní kousky si můžete i vzájemně půjčovat.
4. Podporujte správné výrobce
Naštěstí dnes už existuje mnoho výrobců, kteří se chovají ohleduplně nejen k životnímu prostředí, ale i ke svým zaměstnancům. Takové výrobce člověk podpoří jistě raději než jiné. Třeba ty, u kterých si člověk koupí tričko za pár korun, ale zjistí, že bylo ušito během 14 hodinové směny.
Je třeba myslet i na své zdraví. Ač je na tričku napsáno, že je ze stoprocentní bavlny, často obsahuje toxické látky, o kterých je dnes známo, že mohou být škodlivé nebo dokonce karcinogenní.
5. Investujte do klasiky
Ano, je pravda, že takto vyráběné oděvy budou dražší. Móda, která je vyráběná ve špatných podmínkách, je totiž příliš levná. Investujte do kousků, které budete nosit delší dobu a budou se vám líbit i za pár let. Pořiďte si kabát nebo kvalitní zimní boty v klasických barvách, které nepodléhají módním trendům.
mladý švec

6. Starejte se o svůj šatník
Můžete si uplést vlastní šálu. Nevyhazujte oděvy, které se dají zjevně opravit. Greenpeace v dalším ze svých průzkumů zjistilo, že si jen jeden člověk ze sedmi zašívá své oblečení nebo je odnese k švadleně. Současná mladá generace boty raději vyhodí, než by se s nimi trmácela k ševci. Koš je blíž.