Druhy světla u zářivek

Staré žárovky se pomalu ale jistě odebírají do propasti dějin a nastupují nové, kterým se u nás říká krátce „ledky“. Je to výraz slangový a nespisovný. Podobné světlo jako tyto žárovky mohou vydávat i zářivky. Lidově se již kdysi ujalo, že zářivky vydávají bíle světlo, světlo denní, a žárovky světlo žluté, světlo stínové, nebo jsem také kdesi zaslechl výraz světlo měsíční. Nu, zajímavé, že ano.

Zářivky v praxi

Pokud bychom chtěli rozebrat tyto druhy světel po odborné stránce, museli bychom si nastudovat spoustu chemie, spousty fyziky, a to nejen části elektro, ale i optiky. Na což ovšem nemáme čas, to bychom tu čučeli do rána. Pokusíme se tedy ve vší stručnosti o malý, ale opravdu jen malý přehled. Tedy druhy světel.

  • Bílé (s dalšími druhy barev)

  • černé (speciální použití)

  • barevné (lidově „neonové reklamní trubice“)

  • erytermální (v soláriích)

Úmyslně jsou vynechány speciální světla pro pěstování rostlin, do terárií a tak podobně.

Musíme si však k tomu ještě dodat, že bílé světlo má dalších několik dělení. Tomu se říká barevná teplota, kterou se zde však zabývat nebudeme. Ostatně index barev je označen na každé zářivce, a to hned prvním číslem za lomítkem. Další dvě za ním pak vyjadřují tak zvanou teplotu chromatičnosti, ale to už i já beru jako cizí jazyk, který nejsem schopen vůbec pochopit.

Zářivka samotná

Kam a jak které světlo umístit již pak není velká hádanka, ale přesto, pokud si nevíte rady, klikněte na modré a podtržené slovo zářivky a dostanete se přímo na prodejní web firmy Lightpark, která má s těmito osvětlovacími tělesy bohaté zkušenosti a její pracovníci vám velmi jistě poradí a vyberou to, co budete chtít. Pokud jim přesně vysvětlíte, k jakému účelu bude zářivka sloužit a přidáte podrobnosti, sami vám nabídnou možnosti řešení a také vám je pak hned připíší k vaší objednávce a odešlou až k vám domů. Precizní rady, precizní služby, to je Lightpark.