Jak účinně bojovat proti chřipce a nachlazení doma?

Nachlazení a různé druhy chřipek jsou charakteristické hlavně pro zimní období roku. Spolu s prvními mrazy a studenými frontami se objevují i tyto nemoci, ale jak je možné se s nimi vypořádat? Podíváme se nejenom na to, co dělat, když už doopravdy onemocníte (doma a bez léků), ale i jak se dá těmto otravným onemocněním předejít preventivně.
léčba horečky

Prevence

1. Vitaminy
Dodání vitamínů je důležité nejenom jako prevence, ale i v případě, že už nemoc propukla. Snažte se v zimních obdobích jíst hodně ovoce a zeleniny, které Vám dodají potřebné látky. Samozřejmě ne všechny vitaminy jsou však v ovoci a zelenině, proto jezte hlavně vyváženě.

Skvělé jsou také bylinné čaje, protože usušené rostliny dodají stejné látky jako čerstvé a navíc pokud přidáte do čaje zázvor, citrón a med, tak získáte další přísun vitamínů.

2. Hygiena
I když se jedná hlavně o problém dětí, velmi často se to může stát kamenem úrazu i u dospělých. Důležité je mít si ruce opravdu často a pečlivě. Dětem taky připomínejte, ať si zbytečně nestrkají prsty do pusy apod. V případě nouze se dát použít i dezinfekční gel, pokud jste na místě, kde se ruce nedají umýt.
lék na rýmu
3. Kvalitní spánek
Pokud se chcete dobře a hlavně kvalitně vyspat, nutně to neznamená jen spát 8 hodin denně. Potřeba spánku se liší nejen věkem, ale i podle každého jedince. Večer by teplota v ložnici měla mít okolo 19 stupňů, protože to se ukazuje jako nejvhodnější teplota pro spánek. Vzduch by neměl být přehřátý ani vysušený.

Když už nemoc udeří

1. Řešte nemoc hned v úvodu
Pokud začnete řešit chřipku nebo nachlazení hned první dny, můžete tím značně zkrátit celkovou dobu v posteli, kterou tam musíte po dobu nemoci zůstat – proto jednejte okamžitě a zbytečně nic neodkládejte, protože prvních 24 hodin je nejdůležitějších.

2. Otevřete lednici
Většina domácích potravin, které určitě běžně máte, Vám také může pomoct a vyjde to mnohem levněji, než přehnaně silné léky z lékárny. Pomoct Vám může zázvor (zázvorový čaj), sůl (slaná voda do nosu), cibule (sirup pro bolest v krku), česnek (česnečka) či třeba med a citrusy (zvyšují hodnotu vitaminu C, který podporuje imunitu a obranyschopnost).