Na důchod se vyplatí myslet již v mládí

Společnost Partners udělala finanční průzkum a zjistila, že většina Čechů je velmi nepřipravená na vlastní důchod. Z příjmu si šetří maximálně pět procent z příjmu, což je velmi málo. To, kolik byste si měli dávat každý měsíc stranou záleží na vašem věku. Čím jste mladší, tím nižší jsou to částky. Proto se vyplatí začít myslet na budoucnost už teď.

čas a peníze

Statistika nuda je…

…má však cenné údaje. A říká nám, že Čechů přispívajících na penzi postupně ubývá, zatímco seniorů přibývá. To znamená, že až dnešní dvacetiletí budou chtít jít do důchodu, stát už pro ně s největší pravděpodobností nebude mít prakticky žádné peníze. Tím pádem se moc nevyplatí na něj spoléhat. Mnohem lepší je spolehnout se na sebe a připravit se na budoucnost tím, že si dáte měsíčně stranou trochu financí ze současné výplaty.

pár v důchodu

Mladí nemusí spořit tolik

V případě, že začínáte s úsporou v padesáti letech, nejspíš vám nepomůže ani 20 procent z příjmu. Z toho důvodu je lepší myslet dopředu. Když začnete ve dvaceti či dvaceti pěti letech, stačí pouhých 10 procent. I když to může znít jako hodně, tak není. Jen si zkuste spočítat, kolik přesně to je. Když máte příjem např. 15 000 Kč čistého, tak na spořící účet by mělo jít pouhých 1 500 Kč měsíčně.

 

To není tolik, ale ve stáří to zajistí dostatečně dobrý finanční pilíř, o který se budete moci opřít. Ideální je proto založit si bankovní účet, na který tuto částku budete zasílat a ideálně na ní vůbec nesahat. Najít si můžete variantu s úroky, takže na tom i něco vyděláte.

prasátko jako kasička

Investice jako základ penze

Pokud si chcete zajistit ještě nějaké finance navíc, zkuste investovat. Toto nutně neznamená, že musíte jít na trh s cennými papíry. Bohatě postačí, když si založíte penzijní připojištění či životní pojištění. Skvělou investicí je také vlastní bydlení, takže nebudete muset v budoucnu myslet na placení nájmu, ani registraci do domova pro seniory.

 

Najděte si finančního poradce a zjistěte od odborníka, do čeho můžete bezpečně investovat. Nejjednodušší je zajít do banky, kde máte účet a jednoduše se na to zeptat. Jistě vám nabídnou mnoho možností, které můžete využít.