Nejzajímavější překážky na Spartan race

Obstacle course races, neboli překážkové závody v extrémních podmínkách, jsou v posledních několika letech vyhledávanou zábavou pro lidi všech věkových i výkonnostních kategorií. Jsou ideálním začátkem pro lenochy, aby se zvedli z pohovek a začali se hýbat. Jsou super motivací pro takové sportovce, kteří doteď běhali jen pro radost a nikam se moc neposouvali. Jsou výzvou i pro velmi vyspělé atlety, aby posouvaly své hranice stále výš a výš.

muži v bahně

Cesta k tomu ale není úplně jednoduchá. Vede k ní spousta naběhaných kilometrů a nastoupených stovek metrů, jelikož se tyto závody pořádají většinou v horském členitém terénu. Tento fakt lze považovat za první velkou překážku – běhat po rovině zvládne každý a i téměř netrénovaný jedinec, pokud je zdravý, dokáže nějakým způsobem uběhnout 15 km. Ale v horách je to jiné. Svaly se zakyselí po prvních kilometrech, protože ty vedou na vrchol nejbližšího kopce. Pojďme se ale nyní podívat na několik překážek, které vyžadují velkou sílu a mistrnou koordinaci.
žena u překážky

Bucket/sandbag carry

Tohle je lahůdka! Buďto si naplníte kbelík štěrkem (cca 10-15 kg) nebo dostanete plný pytel písku (podobné hmotnosti). Vaším úkolem je projít s ním trasu (většinou velmi svažitou). Tady dostanou zabrat záda a nohy.

Spear throw

Hod oštěpem znamená téměř vždy trest. Můžete jej trénovat, ale v závodě se k němu dostanete většinou již notně zataveni. A trefit panáka ze slámy na cca 5-8 metrů tak, aby se oštěp zapíchl a nevypadl? To zvládne „na jistotu“ málokdo.

Climb the rope

Lezení po laně. Na první pohled ne až tak složité. Pokud by tomu zpravidla nepředcházela překážka plná vody či bahna. Kluzký provaz znamená často neúspěch.

Traverse Wall

Tvoří ji zeď ve tvaru hodně strmého áčka s otvory, řetězy a stupínky tak daleko od sebe, že je velmi složité se po nich posouvat. Navíc bývá kluzká (nebo jste kluzcí vy po předchozím průběhu závodu). Takže pád hrozí při každém přehmatu.

Monkey bar

Jde o ručkování. A má spoustu variant. Většinou jde o kombinaci hrazd, kruhů, lanových uzlů a podélných tyčí, po nichž se máte ve výšce přesunout na druhou stranu konstrukce. Máte mokré nebo zpocené ruce? Pravděpodobně se poroučíte do zóny pro burpees!