Proč komáři sají krev?

Komáři jsou jedním z druhů, který je téměř univerzálně nenáviděn takřka po celém světě. A není divu. Nejenže nám nepříjemné zvuky jejich letu nedají spát, ale také sají krev, přičemž po své návštěvě zanechají nepříjemně svědivé štípance. Fakt, že mohou přenášet nejrůznější nemoci, je pak už jen třešničkou na dortu. Nebylo by tedy lepší je vyhubit? Koneckonců, udělali jsme to i méně škodlivým druhům.

 

Na první pohled by se to tak skutečně mohlo zdát, avšak situace je ve skutečnosti poněkud složitější. A abychom ji pochopili, musíme se seznámit s životním cyklem našich pisklavých přátel.

 

komáří samička sající krev

 

Ti začínají svůj život jako dravé vodní nymfy. I to je důvod, proč dospělé jedince nejčastěji najdeme u vody – kladou do ní svá vajíčka. Každopádně tyto nymfy nejen loví, ale zároveň také slouží jako potrava pro některé druhy ryb a jiných vodních živočichů. Jsou tedy důležitou součástí potravního řetězce.

 

Vodu komáři opustí poté, co se z nich po zakuklení stanou dospělí jedinci. Ti se hned vrhnou na páření a následně samička naklade do vody vajíčka. Cyklus se opakuje. Ovšem právě u dospělých komárů nalezneme zajímavý pohlavní dimorfismus.

 

hejno komárů nad květinami

 

Zatímco samečci se živí nektarem z květů, samičky pijí krev. To samozřejmě není bezúčelné, potřebují zkrátka mnohem více živin na to, aby se v jejich těle mohla vyvinout vejce, ze kterých se následně vylíhnou zdraví, silní jedinci s co největší šancí na přežití. Avšak zatímco samičky nám doslova pijí krev, samci plní roli poměrně důležitých opylovačů. A víme, že právě těch valem ubývá, především díky používání pesticidů na polích, ale i zahradách.

 

To ovšem není ani zdaleka vše. Komáři totiž také slouží jako potrava mnohých hmyzožravých druhů, především pak ptáků. A především napité samičky představují potravu velmi hodnotnou. Díky nim mají i tito ptáci dostatek živin na to, aby mohli vychovat zdravá a silná mláďata.

 

Je tedy vidět, že i když se nám to nemusí líbit, komáři mají v přírodě svou nezastupitelnou roli, a věřte, že jejich vyhubení by mělo dalekosáhlé důsledky. A ty by rozhodně nebyly pozitivní.