Není to asi tak rozšířený koníček, přesto můžete u svých přátel nebo známých narazit doma na vitrínky a poličky s vystavenými kusy kamene, na kterých při podrobném prozkoumání uvidíte obrysy kapradin a různých živočichů. Jedná se o krásný koníček, protože trávíte hodně času v přírodě, souvisí s historií, i když velmi dávnou a může obohatit Vaše znalosti a zabavit také Vaše děti. Lze si podle něj i plánovat dovolenou, abyste se dostali do dalších oblastí, kde je hojný výskyt zkamenělin zajištěn. Jen pozor na jejich převoz do Čech. Ne z každé zahraniční země může být povolen, tak abyste se nedostali do problémů. Nejdříve se dobře informujte na velvyslanectví, internetu nebo u cestovní kanceláře.
Věda, zabývající se studiem zkamenělin, se nazývá paleontologie. Nemusíte být zrovna paleontolog, abyste je mohli hledat. Ale pravděpodobně Vás to vtáhne tak, že se budete chtít o původu nálezů dozvědět více. Můžete mít také velké štěstí a najít něco, co Vás proslaví a za co Vám bude profesionální paleontolog vděčný.
Jak je najít?
Zkameněliny hledejte hlavně tam, kde už někdo nějaké našel. Ne v každé hornině se totiž nacházejí. Vyskytují se hlavně v usazených horninách, ale ne ve všech. Začátečníkům se doporučuje, vydat se na první exkurzi, či expedici pod dohledem odborníka. Ten Vám ukáže, jak a po čem se dívat a jak správně kámen „otloukat“. Potřebujete hlavně trpělivost, trochu toho štěstí a také zkušenosti. S sebou si vezměte kladívko, i když některé zkameněliny můžete jen vybírat z písků a není třeba je vytloukat. Pak také něco na uložení nálezů a případně i zápisník, abyste si dělali poznámky a popis naleziště.
Nález a samotné místo nálezu ideálně fotograficky zdokumentujte. Pokud byste našli něco cennějšího, tak ať víte, kam se máte vrátit k dalšímu hledání.
Mnoho lokalit je jak u nás, tak v zahraničí. Nejlépe si pořiďte knižního průvodce, který Vás jimi provede.