Služby lodní přepravy

Naše země je malým vnitrozemním státem, který není u moře, ale i přes to se u nás používá lodní přeprava. Nejčastěji, pravda, jako atrakce pro místní i turisty, v podobě okružních vyhlídkových plaveb a podobně. Na některých místech se přes přehrady přepravují i automobily, aby ušetřili objížďku mnoha kilometrů dlouhou.
island přístav
A jak vypadá taková vyhlídková jízda? Někde jsou vyhlídkové jízdy komentované s výkladem, co můžeme kde spatřit a s historií nádrže, po které se vyhlídková plavba koná, jiné jsou zcela bez komentáře, jediné co nám poskytují, je nevšední pohled na známé věci z jiného úhlu, z jiné perspektivy, než pevniny. Běžnou součástí vyhlídkových plaveb je nabídka občerstvení, značně předraženého, oproti pozemním cenám, ale co, jste přeci na výletě, tak plaťte. Vydělávat se musí na všem. Loď Vás trochu pohoupe, ukáže Vám přírodní zákoutí, které nemáte jinak šanci vidět, doprovodí Vás i s lodí mnoho ptactva loudícího kousek drobku do zobáčku i vykrmené ryby, které můžete vidět u míst, kde loď zastavuje a nabírá nové turisty, kteří rybkám házejí kousky rohlíků a podobně a děti je s radostí pozorují, jak jim chutná a jak jsou odvážní.
Lodní doprava je u nás převážně zábavního charakteru, i když se stále najdou místa, kde se plaví vytěžené dřevo či jiné náklady, což umožňují lidmi zbudované zdymadla. Ovšem tato doprava není často možná celoročně z důvodu nedostatku vody.
kolesový parník
Už jste také byli na nějakém vyhlídkovém parníčku na cestě kolem Světa, či jiného velkého rybníku nebo nádrže? I když ceny takových plaveb nás občas přivádí do mdlob, kdo by nechtěl zažít tu romantiku při plavbě, tu radost dětí z nového zážitku a ten smutek peněženek, které se rychle vyprázdní? Nebo snad si přejete zažít romantickou večeři na lodi s pohledem na usínající město, barvící se do záře nočních světel a pouličních lamp i barevných výloh a reklamních nápisů?