Ta nejlevnější hypotéka?

Statistiky mluví jasně, každý druhý Čech se někdy v životě setkal s úvěrový produktem. Co k tomu dodat? Úvěry jsou dnes zkrátka jedním z nejčastějších služeb, které klienti většiny bank využívají. Je však potřeba poznamenat, že krom bankovních společností tu máme i ty nebankovní. Nabídka je tak opravdu široká a zorientovat se v ní nemusí být vždy snadné.

sloupečky mincí

Pokud se rozhodnete úvěr čerpat na bydlení, ideální možností bude klasický hypoteční úvěr na bydlení. Pro ten je však nutné zajít do banky a vyjednat podmínky, které budou vyhovovat oběma stranám. Úroková sazba, měsíční splátky, doba splácení…to je jen malý výčet vlastností hypotéky, které by vás měly ještě před podpisem smlouvy zajímat. Jedná se o účelový úvěr, tudíž bude určitě zapotřebí dokládat, na co byly peníze použity. Pokud jde o výstavbu, některé banky uvolní celou částku najednou, jiné dle fáze výstavby. Vždy tedy záleží na dohodnutých podmínkách a vlastností daného úvěrového produktu. Důležitá je i doba fixace, která garantuje stejnou roční úrokovou sazbu po dohodnutou dobu. Do jisté míry se však stále jedná o nejlevější hypotéku.

sjednání hypotéky

Druhou možností je americká hypotéka, kterou řada lidí volí právě kvůli menšímu papírování s ní spojenou. Je také benevolentnější, nezáleží, na co peníze z ní dlužník využije. Benevolentnost je však do jisté míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou, která se u amerických hypoték pohybuje od 3-6%. Splatnost se pohybuje kolem 15 let a je možné si půjčit poměrně vysokou částkou. V případě americké hypotéky je ale zapotřebí ručit nemovitostí. I díky zástavbě nemovitosti je riziko pro věřitele menší a může nabídnout nižší úrokovou sazbu, než je tomu u neúčelových úvěrů běžné. Maximální výše půjčené částky však nesmí přesáhnout 70% zástavní hodnoty nemovitosti. Nakonec však vždy záleží na bonitě daného žadatele.