Ušetříte nákupem látkových plen?

Odpověď není jednoznačná. Záleží především na tom, co chcete šetřit. Jestli hlavně finance nebo je pro vás důležitější příroda.

V prvním případě šetříte samozřejmě oboje najednou. Ve druhém případě se ale můžete trošku rozšoupnout a nakoupit si výbavičku za desetitisíce.
bílá plenka

Šetříme peníze

Pokud je pro vás prioritní ušetřit peníze a nevytváření dalšího nerozložitelného odpadu je jen přidaná hodnota, pak máte více možností, jak výhodně nakoupit.

Nejlevnější varianta látkování je používání pouze čtvercových plen (CC) a vrchních kalhotek (PUL, fleecové, vlněné), případně vkládacích plen pro větší kojence.

Pokud se na čtverce necítíte a chcete používat kalhotkové pleny, existuje také několik variant, jak ušetřit. Pokud trváte na plenkách nových, stačí si vyhlédnout akce a slevy u jednotlivých výrobců, jisto jistě na nějaké narazíte i v průběhu roku. Téměř zaručeně můžete využít slev při Týdnu opravdových plen. Ten se koná každý rok v dubnu a účastní se ho skoro všichni čeští výrobci. Podrobnější informace jsou lehce k nalezení na internetu.

Další možností, jak ušetřit za plenkovou výbavu je nákup použitých plínek. Tady byste si měli dát pozor především na to, v jakém stavu plenky kupujete, zda o ně bylo správně pečováno. Péče o látkové pleny má své zásady, a ne každá maminka je zná nebo dodržuje. Plenky si také můžete půjčit z půjčovny, což se vyplatí především u novorozenecké výbavy.

Jedna z možností, jak ušetřit za výbavu, je také nákup plen z čínských stránek, ovšem tam rozhodně nemáte zaručenu kvalitu, nemají certifikáty pro používání látek pro miminka. Některé takové plenky koupíte i u českých prodejců (nikoliv výrobců), tyto plenky pak certifikáty mají.

A v neposlední řadě určitě můžeme ušetřit vlastní výrobou plenek. Speciální materiály, které se k tomu používají, koupíte na internetu, v některých městech i na prodejně.
látkové pleny

Šetříme přírodu

Chcete látkovat hlavně proto, abyste neprodukovali hromadu odpadu? Nejste omezeni představou plenky za akční cenu? Můžete se pořádně rozšoupnout. Čeští i slovenští výrobci nabízejí nepřeberné množství barev, materiálů, ale i tvarů plenek. Pořízená výbavička může stát klidně i několik desítek tisíc korun.

V neposlední řadě se vám může stát, že začnete používat látkové plenky s úmyslem šetřit finance, ale v průběhu zjistíte, že jste se stala mírně závislou na těch krásných barevných zadcích vašich dětí a výbava se tak trochu prodraží. Ale to už vás nemůže odradit.