Gerbera. Rady pro správnou péči.

Gerbera je rod okrasných rostlin z řádu hvězdnicotvaré a čeledi hvězdnicovitých. Byla pojmenovaná na počest německého botanika a přírodovědce Traugotta Gerbera, který podnikal rozsáhlé cesty po Rusku.
Gerbery jsou skutečně nádherné květiny. Jednoduché svojí krásou a něžností, jsou stále častěji vítaným a decentním dárek ke každé příležitosti. V nabídce obchodů s květinami si kromě živých řezaných květin, můžete již vybrat i variantu v květináči. Květiny jsou k dostání v mnoha krásných barevných odstínech, takže je rozhodně z čeho vybírat.
Hrnková varianta gerber zažívá v současné době svůj boom a mezi milovníky květin je pro svoji krásu i nenáročnost pěstování velmi oblíbená. Hrnková gerbera nám díky tomu bude dělat radost po dlouhou dobu a stane se ozdobou našeho interiéru.

růžová gerbera
Snadná péče ve třech bodech:

· Světlé místo
· Kvalitní zemina
· Pravidelná zálivka

Hlavních zásad, kterými se řídit při pěstování gerbery v květináči není mnoho. Při jejich dodržení, si snadno vypěstujete krásné rostliny i v domácích podmínkách.

Kvalitní substrát

Tak jako i u jiných rostlin, velmi důležitý je kvalitní substrát. Ten můžete buď koupit v obchodech s květinami, nebo si jej smíchat sami doma. Rostlina nesnáší přemokření, a proto je vhodným substrátem pro gerbery je směs rašeliny a hrubšího písku a drobné kamínky dáte i na dno květináče, čímž připravíte drenážní neboli propustnou vrstvu.

Když přinesete květinu z obchodu, dobré je ihned ji přesadit do nového substrátu. Květina se vám za tuto péči odmění záplavou nových květů.

gerbera žlutá

Dostatek světla

Gerberymilují světlo a jen díky němu vám budou dobře prospívat. Proto jim dopřejte ideálně prosvětlené místo, bez přímého slunečního záření, které jí škodí.
Zálivka by měla být pravidelná, nejlepší volnou je dešťová, nebo alespoň odstátá voda pokojové teploty.

Zimní péče

Jako většina pokojových květin, tak i gerbera může citlivě reagovat na zimní období. V tomto náročném období musíme věnovat rostlině maximální péči. Omezíme zálivku na minimum a rostlinu umístíme do chladu. Nejvhodnější místnosti je chladnější chodba, předsíň, nebo veranda, kde samozřejmě nemrzne.

Dávejte si pozor, aby se do místnosti v žádném případě nedostal mráz. Ten by totiž rostliny nenapravitelně zničil!