Manipulace je zlo, které je schováno v nás!

Nedávno se mi stalo, že jsem rozčílila do běla svého muže a vůbec jsem netušila proč, vždyť jsem přece „nic neřekla“. Sám mi potom ale řekl, že jsem na něj přenesla bezmoc a cítil, že jsem mu dala za vinu, že tuto bezmoc cítím. I když mi nabízel řešení, tak jsem ho ignorovala, nebo odsoudila. Vůbec jsem si neuvědomila, že tomu tak bylo. V mých očích jsem si jenom posteskla a on se rovnou naštval. Pak jsem z toho byla vyděšená a odmítavá, že se tak chová. Po opadnutí prvotního adrenalinu jsem si ale uvědomila, že chyba byla na mé straně.

Partnerský stres

Moje rodina byla značně toxická a já jsem se naučila různé toxické vzorce chování a používám je nevědomky. Z internetu jsem zjistila obecné znaky toxického vztahu a manipulace: vyvolání nejistoty a zmatku v druhém, pocitu viny a beznaděje, nátlaku, napětí a neschopnosti uspokojení toxického partnera, ignorace, odepření rozuzlení problému, neurčité a vyhýbavé chování, výčitky pro narušení pocitu sebedůvěry, nabourání osobního prostoru, vyžadování naplnění svých potřeb. Toxická osoba ze sebe hlavně dělá oběť a manipuluje pro to, co chce. Neumí toho dosáhnout jinak, než zraňujícími a úlisnými metodami.

Manipulace

Když jsem zjistila, že se takhle chovám (a navíc o tom ani nevím), bylo to strašidelné zjištění. Ted si totiž nemůžu být nikdy jistá, že s mužem jednám tak, jak bych chtěla. Bohužel ho dostávám do naštvaných stavů, což má jedinou výhodu- teď už si uvědomím, že něco dělám špatně. Jak to rozeznat ještě předtím, než něco vyslovím, je pro mě teď veliký úkol. Myslím, že hlavní řešení je snažit se vždy jednat s co největším soucitem a porozuměním, mít dostatek zájmu o to, co druhý říká a hlavně jednat co nejvíce upřímně a říci hned, co vás trápí a proč, ať už to vyzní jakkoliv. A co se týče pocitu oběti- už dříve jsem slyšela, že lidé s nízkým sebevědomím, kteří se cítí být obětmi, se uchylují k manipulačním technikám, protože nemají na to, dosáhnout svých cílů fér způsobem. Takže nejdůležitější prevence je cítit se jistý v kramflecích, nebrat si jednání lidí osobně, případně se bránit přímo. Vyrovnaná silná a sebevědomá osoba nemá potřebu manipulovat. Zamysleme se nad tím!