Náklady na bydlení zatěžují české rozpočty

Žijete-li ve vlastním, nebo platíte nájem, ze mzdy vám zaručeně odchází poměrně velká částka peněz. Ve skutečnosti jde až o jednu čtvrtinu pravidelných, měsíčních výdajů každé domácnosti. A jedná se o jednu z nejvyšších částek v Evropě. Ceny za bydlení jsou u nás jednoduše vysoké.

stůl před postelí

Hůř jsou na tom už jen severské státy jako Finsko, Dánsko a Švédsko, kde tyto výdaje tvoří 26 až 29 procent. Podobně jsou na tom také ve Francii a Velké Británii, kde se hodnoty rovněž pohybují kolem 26 a 27 procent celkových nákladů domácnosti.

pruhovaný koberec

Ne každý chce vlastní byt či dům

Pro Čechy je naprosto běžné, že nechtějí žít v podnájmu. Chceme svůj majetek a budeme raději dávat peníze bance než majiteli objektu. Tak to ale všude není. Obecně platí, že východ Evropy dává přednost vlastnímu bydlení, zatímco západ Evropy naopak raději hradí nájem.

Jaké země patří mezi ty, které preferují majetek před nájmem? Kromě nás mezi ně patří:

  • Slovensko a Polsko,
  • Rumunsko,
  • Maďarsko a Bulharsko.

Pravým opakem tohoto modelu je například:

  • Německo,
  • Rakousko a
  • Švýcarsko.

Hypotéku nedostane každý, ale splácíme dobře

Získat hypoteční úvěr u nás není tak jednoduché a od konce loňského roku ještě složitější . Ti, kteří ale mají to štěstí a dosáhnou na ni, úhradu svých závazků zvládáme svědomitě. I když se to nemusí na první pohled zdát, tak s financemi umíme zacházet velmi dobře. A to zejména v oblasti půjček. V prodlení s úhradou hypotéky totiž už nás nejsou ani dvě procenta žadatelů.

Velmi podobně jsou na tom i Němci, kteří jsou pochopitelně známí svou precizností. Na druhé straně seznamu se ovšem nachází Řecko. Je to jistě dáno finanční krizí, ze které se už několik let pokoušejí dostat, bohužel bez úspěchu. Řeků pravidelně neplatí více jak 13 % a z řad Turků je to 11 %. Tyto údaje se týkají jak hypotéky, tak nájmu. Jak jste na tom vy? Máte hypotéku? A jste schopní ji splácet pravidelně?